Пластична та реконструктивна хірургія
дає можливість відновити природню красу обличчя та тіла, виправити вроджені або набуті з віком недоліки зовнішності, відчути себе комфортно.
В цьому розділі Ви знайдете загальну інформацію про основні пластичні та реконструктивні операції, що виконує лікар Олена Коваль.
Більш докладнішу інформацію щодо необхідної Вам операції Ви зможете отримати на консультації у лікаря.

Пластика обличчя
“Я є послідовником французської школи реконструктивної та пластичної хірургії, якій притаманні натуральність та помірність.
Всі хірургічні техніки відпрацьовані мною в хірургічних клініках Франції.”
Пластика Обличчя та Шиї
Пластика Повік
Пластична хірургія повік (блефаропластика) допомагає усунути вроджені особливості та вікові зміни повік:
- надлишок і нависання шкіри повік;
- «кили» верхної та нижньої повіки;
- птоз (опущення) верхньої повіки.
Після операції погляд стає відкритим, зовнішній вигляд – відпочившим, більш молодим.
Це хірургічне втручання виконується “амбулаторно” (пацієнт госпіталізується в клініку за декілька годин до операції та виписується в той же день після декількох годин післяопераційного спостереження) або з госпіталізацією до одної доби.
Image pointer – Top:44% Left:47%
Пластика Носа
Ринопластика — це хірургічне втручання, яке дозволяє скорегувати форму Вашого носа та виправити вроджені вади або наслідки травм.
Часта причина ринопластики – викривлення носової перегородки. Септопластика (усунення викривлення носової перегородки) може виконуватися як окремо, так і поєднано з естетичною корекцією носа.
Останні тенденції естетичної хірургії носа – це використання максимально щадних методик корекцій, які забезпечують короткий відновний післяопераційний період.
Image pointer – Top:59% Left:75%
Пластика Губ
Хірургічна хейлопластика – дане оперативне втручання спрямоване на усунення набутих і природжених дефектів губ.
Показання до операції:
- занадто тонкі або пухкі губи
- опущена верхня губа
- асиметричні губи
- кісти та інши новоутворення губ (з гістологичним аналізом)
- видалення філеру в губах (з гістологичним аналізом) та інш.
Хірургічне втручання виконується амбулаторно під короткочасною місцевою або загальною анестезією, шви на шкірі або слизовій частині губ знімаються на 5-7 день після операції.
Відновлення Об’ємів та Контурів обличчя
З плином часу, загалом після 45 років, відбувається провисання тканин та зменшення кількості жирової тканини на обличчі; з’являється втомлений, “змарнілий” вигляд, втрачається чіткий контур обличчя, зменшуються вилиці, з’являються “круги під очима”.
Для усунення початкових таких змін використовується унікальна методика ліпоструктура (fat grafting) – відновлення та зміна об’ємів обличчя за допомогою пересадки власної жирової тканини,
Ця операція призводить до повернення втрачених об’ємів обличчя, значно покращує якість шкіри і повертає молодий вигляд.
Техніка операції унікальна, детально відпрацьована та призводить до чудових довготривалих результатів.
Хірургічне втручання (fat grafting) виконується амбулаторно під короткочасною анестезією, шви на шкірі відсутні.
При наявності виражених змін обличчя також виконується Face lifting – хірургічне втручання, спрямоване на підняття провислих тканин обличчя з їх фіксацією та видаленням надлишкової шкіри.
Дане хірургічне втручання потребує госпіталізаціі на 1-3 доби. Післяопераційні шви частіше малопомітні.
Пластика Шиї
Для вирішення проблеми вікових змін шиї використовується комплекс хірургічних втручань, які можуть як доповнювати одне одного, так і виконуватися ізольовано.
Ліпосакція – видалення надлишку підшкірно- жирового шару в ділянці шиї.
Цервікопластика – висічення надлишку шкіри в ділянці шиї та досягнення ліфтінгу тканин; зазвичай виконується через доступ під підборіддям у складці шкіри.
Платизмопластика (корсетна пластика шиї) – усунення дряблості, провисання і розходження платизми – поверхневого м’яза шиї.
Дані операційні техніки дають можливість значно покращити контур шиї, відновити кут шийно-підборіддя, усунути провисання тканин шиї.
Пластика Вух
Естетична хірургія вушних раковин (отопластика) допомагає усунути вроджені недоліки форми та розміру вушних хрящів, скорегувати капловухість.
Хірургічне втручання проводиться амбулаторно (пацієнт надходить у клініку за декілька годин до операції та виписується в той же день після декількох годин післяопераційного нагляду). Якщо операція виконувалась у дитини – госпіталізація відбувається за день до операції, а виписка – на наступний день після хірургічного лікування.
Image pointer – Top:42% Left:33%

Пластика грудей
“Я є послідовником французської школи реконструктивної та пластичної хірургії, якій притаманні натуральність та помірність.
Всі хірургічні техніки відпрацьовані мною в хірургічних клініках Франції.”
Пластика Грудей
Естетичні операції грудей допомагають досягнути бажаних форм, розмірів та зовнішнього вигляду грудей та отримати відчуття повного особистого задоволення.
Кожна жінка має свої причини замислюватись про хірургічну корекцію грудей:
- невдоволеність розміром грудей (занадто великі або занадто малі груди),
- зменьшення грудей після різкого похудіння або годування грудьми,
- асиметричні груди,
- наслідки онкологічних операцій грудей та інш.
Для вирішення цих проблем я використовую різні хірургічні техніки реконструктивної хірургії а також ліпомоделювання (lipomodelage, fat grafting), чітко відпрацьовані протоколи операцій, з мінімальним терміном відновного періоду та прогнозованим результатом.
На перед-операційних консультаціях ми обговоримо з Вами можливість використання цих технік для Ваших грудей, Ваші побажання та прогнозовані результати.
Противопоказання до естетичної пластики грудей:
- Онкологічні захворювання
- Інфекційні захворювання
- Порушення згортання крові
- Цукровий діабет
- Важкі неврологічні захворювання
- Важкі захворювання внутрішніх органів
- Незавершена лактація
- Вік менше 18 років.
Аугментаційна маммопластика
– збільшення грудей за допомогою гелевих грудних імплантів.
Аугментаційна маммопластика проводиться під загальним знеболенням, операція триває 1-2 години в залежності від хірургічної техніки, госпіталізація в клініці – 1 доба. Шви знімаються через тиждень після операції. Післяопераційний бюстгальтер необхідно носити 3-4 тижні після операції. Після цього можна відновлювати заняття спортом, плавання та сонячні ванни.
На попередній та передопераційній консультаціях хірургом та пацієнтом заздалегідь визначаються вид та розмір імплантів та хірургічний доступ. При цьому враховуються анатомічні особливості пацієнта та її побажання.
Редукційна маммопластика
– зменшення розміру великих грудей за косметичними чи медичними показаннями (біль в спині чи шиї), зменшення розміру ареол.
Редукційна маммопластика проводиться під загальним знеболенням, операція триває 1-3 години в залежності від хірургічної техніки, госпіталізація в клініці – 1 -2 доби. Шви знімаються через тиждень після операції. Післяопераційні шви (навколо ареоли, вертикальний нижній шов, “перевернуте “Т” або їх комбінація) зазвичай малопомітні. Післяопераційний бюстгальтер необхідно носити 3-4 тижні після операції. Після цього можна відновлювати заняття спортом, плавання та сонячні ванни.
На попередній та передопераційній консультаціях хірургом та пацієнтом заздалегідь обговорються можливі хірургічні техніки, лінії післялопераційних швів. При цьому враховуються анатомічні особливості пацієнта та її побажання.
Мастопексія
– підняття (підтяжка) грудей.
Мастопексія виконується, коли положення грудей змінюється та вони починають провисати, що може бути пов’язано з віковими процесами, втратою ваги тіла, зміною положення грудей після грудного годування.
За допомогою мастопексії груди повертаються у нормальне положення, а об’єм їх може або залишатися незмінним або збільшуватися за допомогою імплантів.
Для мастопексії використовюються різні хірургічні техніки, зовнішні шви – аналогічні до маммопластики (навколо ареоли, вертикальний нижній шов, “перевернуте “Т” або їх комбінація)- зазвичай малопомітні.
Мастопексія проводиться під загальним знеболенням, операція триває 1-3 години в залежності від хірургічної техніки, госпіталізація в клініці – 1 -2 доби. Шви знімаються через тиждень після операції. Післяопераційний бюстгальтер необхідно носити 3-4 тижні після операції.
Ліпомоделювання грудей
– малоінвазивна операція відновлення об’єму та форми грудей за допомогою власнин тканин.
Lipomodelage or fat transfer (lipofiling, fat grafting або структурна трансплантація жирової тканини) на сьогодні є визнаним методом відновної хірургії грудей, при якому власний жир використовується як наповнювач в м’яких тканинах для отримання об’єму. Окрім того, після fat transfer значно покращується якість шкіри над ділянкою введення жиру.
Техніка операції :
під місцевим знеболенням (або загальною анестезією) за допомогою тонкої канюлі через невеликі проколи в шкірі виконюється забір жирової тканини. Після центрифугування жирова тканина вводяться в ділянки дефіциту об’єму (підшкірно та/або під молочні залози) через невеликі проколи в шкірі за допомогою спеціальної тупої канюлі. Операція триває 1-2 години, є малотравматичною та безпечною, не залишає післяопераційних швів; госпіталізація в клініці – 1 доба. Післяопераційний бюстгальтер необхідно носити 1-2 тижні після операції.
Lipomodelage виконується одноразово або повторюється через 3-6 місяців для отримання максимального стійкого результату. Напротязі місяця після операції імплантована власна жирова тканина зменшується в середньому на 30-35%. Залишковий об’єм зберігається напротязі великого проміжку часу (10 років і більше).
“Радіологічне дослідження підтвердило, що УЗД, мамографія та МРТ можуть чітко розрізнити жирову тканину та різноманітні сумнівні патологічні зміни; якщо необхідне додаткове уточнення, може бути виконана біопсія тканин.” (Plastic and Reconstructive Surgery, 2009).

Пластика тіла
Пластика Тіла
Пластика передної черевної стінки
Пластична хірургія може вирішити питання обвислих тканин живота та локального надлишку жиру. При необхідності може бути виконана підтяжка м’язевого каркасу передньої черевної стінки, корекція пупкової кили або кили білої лінії живота.
Тонкі післяопераційні шви залишаються внизу живота, горизонтально над лобком та/або навколо пупка (класична абдомінопластика), або в скадці під грудьми (реверсивна абдомінопластика). Вони можуть легко ховатися під білизною або купальником.
Усунення локальних жирових відкладень
При локальних жирових відкладеннях ( в ділянці черевної стінки, стегон та інших зонах) виконується ліпосакція (ліпоаспірація).
Техніка операції детально відпрацьована та дає прекрасні довготривалі результати.
Хірургічне втручання виконується амбулаторно під короткочасною анестезією, шви на шкірі відсутні.
Пластика рук (брахіопластика)
– виконується для усунення обвислої шкіри внутрішньої поверхні плечей.
Тонкі післяопераційні шви малопомітні.

Реконструктивна хірургія
Не секрет, що люди, які невдоволені своєю зовнішністю, мають масу комплексів, що негативно впливають не лише на їхню самооцінку, але і на якість їхнього життя.
Реконструктивная хірургія в цьому випадку здатна звільнити людину не тільки від проблем із здоров’ям, але й усунути деякі психологічні проблеми.
Реконструктивна хірургія
– вважається попередницею сучасної пластичної хірургії.
За допомогою реконструктивної хірургії ми можемо повернути пошкодженим органам їх функціональність і частково чи повністю відновити їх при повній відсутності.
За допомогою реконструктивної хірургії вирішуються наступні задачі:
- відновлення покрову шкіри після перенесеної фізичної травми або аварії;
- реконструкція грудей (часткова або повна) після онкологічних операцій;
- реконструкція обличчя та тіла після отриманих опіків хімічного та електричного характеру (кислота, токсичні речовини, струм та інш.);
- реконструкція обличчя і тіла після онкологічних операцій;
- симетризація обличчя після перенесених неврологічних захворювань (параліч лицьового нерва);
- усунення грубих рубців на шкірі;
- видалення доброякісних новоутворень шкіри та м’яких тканин (атером, фібром, ліпом та інш.);
- видалення перманентных (постійних) філерів у шкірі та підшкірно-жировій клітковині;
- ліквідація наслідків невдалих хірургічних операцій (як звичайних, так і пластичних) та інше.
- Реконструктивна хірургія дає позитивні результати більш ніж у 95% випадків хірургічного втручання.

Онкохірургія
“Падати – частина життя, здійматися на ноги – його проживання. Бути живим – це подарунок, а бути щасливим – це ваш вибір.” (Ошо)
“Органозберігаюче лікування раку молочної залози – одне з видатних досягнень онкології останніх десятиліть, яке позбавило сотні тисяч жінок від фізичних та, й часто, від моральних страждань. В Україні органозберігаюче лікування було офіційно запропоновано як можлива альтернатива мастектомії у 2007р., що знайшло відображення в Стандартах діагностики та лікування онкологічних хворих. Проте, навіть сьогодні, в багатьох онкологічних клініках доля цих операцій не перевищує 10–15%.”
Хірургія молочних залоз
В цьому розділі коротко описані основні хірургічні техніки лікування раку молочної залози та найчастіші онкопластичні та реконструктивно-пластичні операції, що виконуються для відновлення грудей.
Значення збереження молочної залози для соціальної та психологічної реабілітації жінки після лікування важко переоцінити. Цим пояснюється той факт, що в останні десятиліття спостерігається стійка тенденція до зменшення об’єму оперативних втручань при раку молочної залози та до розвитку органозберігаючих операцій. Однак виконання типових радикальних операцій навіть при ранніх стадіях (I-IIA/IIB) є обмеженим через можливий незадовільний естетичний результат відновлення грудей у зв’язку з дефіцитом формованих тканин. Таким чином, розвиток хірургії молочних залоз тісно пов’язаний з навичками проведення хірургом онко-пластичних та реконструктивно-пластичних операцій.
Органозберігаючі операції
– радикальне видалення пухлини молочної залози у межах здорової тканини з задовільним косметичним результатом.
Сучасна стратегія хірургічного лікування раку молочної залози спрямована на вирішення двох задач: надійність лікування від раку та створення умов для реконструкції молочної залози.
Мета органозберігаючого лікування полягає в тому, щоб, маючи хороший косметичний результат, досягнути частоти місцевих рецидивів не більшої, ніж при радикальній мастектомії.
Лампектомія
( по B. Fisher) – видалення пухлини, що пальпується, в межах здорової тканини через короткий дугоподібний чи поперечний розріз, без висічення шкіри та фасції, з обов’язковим гістологічним підтвердженням чистоти країв резекції. (Інші види операцій припускають захоплення не менше 2-3 см здорової тканини від краю пухлини).
Лампектомію виконують при невеликих пухлинах, сприятливих гістологічних та молекулярно-генетичних характеристиках пухлини та результатах інтраопераційного морфологічного дослідження, які підтверджують відсутність пухлинних клітин в краях резекції. Операція має обмежене використання.
Резекція молочної залози
Секторальна резекція – операція полягає у видаленні сектору молочної залози (разом із підлеглою фасцією великого грудного м’яза – при глибокому розташуванні вузла пухлини). В залежності від результатів термінового гістологічного дослідження операцію або на цьому закінчують (при доброякісному процесі), або (при виявленні раку) розширюють до об’єму радикальної резекції чи мастектомії. Можливу зміну об’єму операції обговорюють з пацієнткою до операції з отриманням на це її письмової згоди.
Радикальна секторальна резекція – видалення широкого сектору молочної залози (до 1/3 об’єму тканини залози) разом із підлеглою фасцією великого грудного м’язу, клітковиною та лімфатичними вузлами підключичної, пахвової та підлопаткової зон.
Квадрантектомія (по U. Veronesi) — часткова резекція молочної залози – це резекція молочної залози через радіальний розріз, відступивши від краю пухлини 2-3 см, з висіченням шкіри над нею, фасції великого грудного м’яза, видаленням малого грудного м’яза та пахвової лімфодисекцією.
Гемімастектомія – видалення половини молочної залози з жировою клітковиною та лімфовузлами пахвової, підлопаткової та підключичної зон. Великий та малий грудні м’язи не видаляються.
Субтотальна резекція (операція Герцена) – видалення не менше 75% тканини молочної залози з жировою клітковиною та лімфатичними вузлами підключичної, підлопаткової та пахвової ділянок в єдиному блоці зі збереженням обох грудних м’язів, сосково-ареолярного комплексу, субмамарної складки та більшої частини шкіри молочної залози, так як висікається лише ділянка шкіри над пухлиною. Дана операція дає можливість досягти достатнього радикалізму та одночасно створює хороші умови для одномоментного відновлення молочної залози. Втручання виконують обов’язково в єдиному блоці з реконструктивною операцією, так як без неї косметичний ефект буде незадовільним.
Підшкірна мастектомія (skin-sparing mastectomy, SSM) – вперше була описана Toth і Lappert як спроба покращити косметичні результати операції та створити можливість для реконструкції грудей за рахунок збереження шкіри та субмамарної складки – видаляється вся тканина молочної залози зі збереженням над нею шкіри, окрім ареоли та соска.
Підшкірна мастектомія зі збереженням соска (nipple-sparing mastectomy, NSM) – операція зі збереженням всієї шкіри, разом із соском та ареолою, над видаленою молочною залозою.
Лімфаденектомія – необхідний елемент усіх органозберігаючих операцій з метою визначення поширенності процесу та обгрунтованого планування подальшого лікування у випадку виявлення регіональних метастазів.
Після органозберігаючих операцій обов’язково призначається курс променевої терапії для профілактики місцевого рецидиву. Згідно статистики, виживання після органозберігаючих операцій у комплексі з променевою терапією відповідає виживанню після радикальних мастектомій.
Мастектомія
– хірургічна операція по видаленню молочної залози. Суть операції: видалення всієї молочної залози (з ареолою та соском), жирової клітковини, в якій містяться лімфатичні вузли (можливі місця метастазування) та, в залежності від варіанту мастектомії, видалення малого та/або великого грудного м’язу.
Мастектомія виконується у випадку виявлення у пацієнта ракової пухлини молочної залози, саркоми молочної залози або гнійного запалення молочної залози. Рідше використовується з профілактичною метою та естетичною метою при гінекомастії. Також профілактична мастектомія виконується в деяких випадках при генетичній схильності до раку молочної залози.
Мастектомія з пахвовою лімфаденектомією виконується при початкових (I-IIA) стадіях раку молочної залози при наявності прогностично сприятливих морфорлогічних характеристик пухлиини, а також у пацієнток похилого віку з супутніми захворюваннями. Молочна залоза видаляється з підлеглою фасцією великого грудного м’яза та пахвинною та підлопатковою клітковиною.
Радикальна модифікована мастектомія зі збереженням обох грудних м’язів (типу Мадена) – на сьогодні стала стандартною операцією при всіх раках молочної залози (окрім набряково-інфільтративного). Дана операція включає в себе підключично-пахвово-підлопаткову лімфаденектомію.
Операцію Пейті-Дайсена – з видаленням малого грудного м’яза – виконують при місцево розповсюдженій вузловій формі раку молочної залози, якщо є проростання або підростання пухлини до малого грудного м’язу або передбачаються технічні труднощі при видаленні конгломерату підключичних лімфатичних вузлів.
Радикальна мастектомія по Холстеду-Майєру – з видаленням великого та малого грудних м’язів – на сьогодні ця операція застосовується рідко; вона показана при проростанні пухлини в великий та малий грудні м’язи, великому метастатичному ураженні лімфатичних вузлів міжм’язевої та пахвової ділянок.
Мастектомія по Урбану – техніка операції така ж, як по Холстеду, але крім цього видаляються парастернальні лімфатичні вузли (використовується при наявності в них метастазів).
Ампутація молочної залози – видалення молочної залози без лімфаденектомії – з онкологічної точки зору цю операцію не можна розцінювати як радикальне хірургічне втручання.
Огранозберігаюча онкопластика
Досягнення хорошого естетичного ефекту при використанні традиційних методик закриття дефектів молочної залози після видалення необхідного об’єму тканин (наприклад, після квадрантектомії) у багатьох випадках є неможливим. У зв’язку з цим отримали розвиток так звані онкопластичні операції, які складаються з різноманітних прийомів та методик переміщення тканин та шкіри молочної залози.
Описані різні методи пересадки паренхіматозної тканини для заповнення невеликих дефектів молочної залози. В основі цих методів лежить переміщення, ротація або транспозиція великих ділянок молочної залози для заповнення дефекту, транспозиція сосково-ареолярного комплексу для централізації його після резекції, що ефективно зменшує втрату об’єму на великому протязі та знижує ризик локального дефекту.
Реконструктивно-пластичні операції
Реконструкцію молочної залози можна провести одномоментно з радикальною операцією на залозі або у віддаленому періоді (відстрочено).
Загальновідомі методики одномоментної та відстроченої реконструкції молочної залози після мастекомії стикаються зі складним завданням формування наново форми та об’єму молочної залози, створення сосково-ареолярного комплексу та субмамарної складки.
Одномоментні реконструктивно-пластичні операції
– реконструкція молочної залози виконується одномоментно з радикальною операцією з приводу раку молочної залози (поєднання в одній операції онкологічних та реконструктивно-пластичних методик).
Естетично кращими є варіанти реконструкції після радикальної субтотальної резекції або підшкірної мастектомії, при яких зберігають шкіру залози та сосково-ареолярний комплекс.
При виконанні одномоментних реконструктивно-пластичних операцій в теперішній час широко застовують мамопластику з використанням експандерів та/або ендопротезів, реконструктивні операції, що здійснюються за допомогою власних тканин пацієнта (шкірно-м’язові клапті), а також їх поєднання.
Відстрочені реконструктивно-пластичні операції
– реконструкція молочної залози виконується після радикальної операції з приводу раку молочної залози у відтермінованому періоді, після закінчення курсу променевої або хіміотерапії (через 3 та більше місяців).
На сьогоднішній день у світі широке застосування отримав двоетапний метод реконструктивно-пластичної операції у поєднанні з відновленням тканин власним жиром (lipomodelage, fat transfer).
Суть першого етапу полягає в розміщенні тканинного експандеру (на стороні видаленої молочної залози) в сформований шкірно-м’язовий карман, для подальшого поступового наповнення експандера фізіологічним розчином на протязі трьох місяців (до отримання подібних об’ємів здорової та відновлюваної сторін).
При необхідності покращення якості тканин над видаленою молочною залозою, для зменшення рубцевих змін та відновлення достатньої товщини м’яких тканин перед першим хірургічним етапом виконується одна чи декілька малоінвазивних процедур пересадки власного жиру (lipomodelage, fat transfer).
Після отримання необхідного розтягнення тканин над експандером, другим етапом його видаляють та встановлюють постійний ендопротез молочної залози.
Лікування: хірург Олена Коваль
Хірургія м’яких тканин
Хірургія злоякісних новоутворень м’яких тканин
При хірургічному лікуванні злоякісних новоутворень м’яких тканин великих розмірів або складних локалізацій при радикальному видаленні пухлини мною часто застосовуються методики реконструктивної хірургії в поєднанні в подальшому з лазерною шліфовкою для забезпечення максимального естетичного результату . Під час операції обов’язково проводиться гістологічне дослідження меж видаленого новоутворення.
На слайдах ліворуч: Базаліома (фото до та після хірургічної корекції, ранній післяопераційний період)
Практична інформація
Ваша операція може бути проведена як у клініках Україні, так і Франції.
До операції:
- під час першої консультації я дам Вам рекомендації відносно об’єму та виду операції, виходячи з анатомічних і функціональних особливостей Вашого організму
- лабораторні аналізи та консультації суміжних спеціалістів (за необхідністю) виконуються за 7-14 діб до операції
- медикаментозна підготовка до операції (за необхідністю) призначається за 3-7 діб до хірургічного лікування
- консультація анестезіолога проводиться за 24-48 годин до госпіталізації
- за 14 діб до дати проведення операції (при умові, що пацієнтка клінічно здорова) не можна приймати НПЗС – нестероїдні протизапальні засоби (аспірин, ібупрофен, диклофенак) і гормональні контрацептиви
- за 7 діб до проведення операції необходно виключити паління (никотин, що потрапляє до организму, значно погіршує кровообіг та негативно впливає на процес загоєння тканин).
Після операції:
- післяопераційні шви малопомітні або зовсім непомітні, в деяких випадках хірургічні доступи зовсім не залишають видимих слідів після операції
- після операції звичайно немає значних больових відчуттів, декілька днів зберігається набряк шкіри, можуть бути екхімози (синьці)
- шви знімаються на 4-10 день після операції (в залежності від виду операції), декілька тижнів можуть бути помітні невеликі рожеві шви, які легко маскуються тональним засобом
- протягом 7 діб після операції необхідно виключити паління та приймання НПЗС
- протягом місяця після операції необхідно обмежити вплив сонця на прооперовану ділянку, користуватися сонцезахисними засобами з SPF +50
- чітко дотримуватися всіх рекомендацій оперуючого хірурга.